“Το αμάρτημα της μητρός μου” Γ. Βιζυηνού

Την Πέμπτη 6 Νοεμβρίου 2014 οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν στο θέατρο Λιθογραφείον της Πάτρας την παράσταση ¨Το αμάρτημα της μητρός μου” μια θεατρική διασκευή του ομώνυμου διηγήματος  του Γ. Βιζυηνού από τον σκηνοθέτη Δήμο Αβδελιώδη .

«Ο Γεώργιος Βιζυηνός επιζητά, σ? αυτό το αριστουργηματικό έργο, την αμοιβαία κατανόηση και συγχώρεση από τη μητέρα του, αποκαλύπτοντας ο ίδιος την πιο βαθιά του πληγή. Πρόκειται για μια τραγικού χαρακτήρα εξομολόγηση που, ξεπερνώντας τις συμπληγάδες της ηθογραφίας και της ηθικογραφίας, γίνεται λόγος δημόσιος και λυτρωτικός, με το πνεύμα ενός πολύ μεγάλου συγγραφέα. Ενός πνεύματος, που έχει αφομοιώσει μέσα σε όλο το πεζογραφικό του έργο, τα στοιχεία ενός ζωντανού και πηγαίου λαϊκού πολιτισμού που εμπεριέχει τις δυνάμεις της ζωής και της πίστης να υπερνικούν τις δυνάμεις του θανάτου και της φθοράς» -Δ. Αβδελιώδης.