Θεατρική παράσταση “Όρνιθες” του Αριστοφάνη

Μία εξαιρετική παράσταση  παρουσίασαν  στις 20 και 21 Μαΐου 2014, οι μαθητές της θεατρικής ομάδας του 2ου Γυμνασίου Πάτρας. Η αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου στην οδό Μαιζώνος και Τριών Ναυάρχων, και τις δύο μέρες ήταν γεμάτη από θεατές που πραγματικά απόλαυσαν τους μαθητές στο κλασικό έργο αρχαίου δράματος «Όρνιθες» του Αριστοφάνη, σε διασκευή. Ιδιαίτερη ήταν η καλλιτεχνική νότα από τις σπουδάστριες του ΙΕΚ ΑΚΜΗ -τμήμα μακιγιάζ – που ήταν κοντά στη θεατρική ομάδα των μαθητών και πραγματοποίησαν το μακιγιάζ των “μικρών ηθοποιών”.  Η παράσταση άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις καθώς οι μικροί μαθητές απέδωσαν εξαιρετικά, ως προς την θεατρική ερμηνεία, το έργο του Αριστοφάνη που παραμένει διαχρονικό και επίκαιρο μέχρι σήμερα. Δίκαια λοιπόν, απέσπασαν το παρατεταμένο ενθουσιώδες χειροκρότημα από όλους καθώς η προσπάθεια, παρότι δύσκολη, δικαιώθηκε και το άρτιο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα της παράστασης έκανε περήφανους τόσο τους ίδιους τους μαθητές, όσο και τις υπεύθυνες καθηγήτριες τους, τις κυρίες Α. Λοτσάρη και Γ. Οικονόμου. (Οι φωτογραφίες είναι του Παναγιώτη Μουλίνου).

ehncbdieew53859d7c5b394

ahlnlykgyw53859da86df9c