Η Ζωή στην Πόλη

Τα συμμετέχοντα σχολεία θέτουν ως υπέρτατο στόχο του προγράμματος την προαγωγή της εμπιστοσύνης των μαθητών στην Ευρώπη. Για την επίτευξη του στόχου αυτού έχουμε ορίσει ως θέμα του προγράμματος το “URBAN LIFE” δηλ. η Ζωή στην Πόλη.

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος, οι μαθητές μας θα μελετήσουν υπάρχουσες προκαταλήψεις και θα κατανοήσουν διαφορετικούς τρόπους ζωής. Οι μαθητές -αγόρια και κορίτσια- από πέντε Ευρωπαϊκές χώρες που θα εργαστούν σε αυτό το θέμα, θα αποκτήσουν βαθιά γνώση των ποικίλων τρόπων ζωής και κουλτούρας των άλλων νέων και θα χρησιμοποιήσουν σύγχρονα μέσα, για να επικοινωνήσουν με συνομηλίκους τους άλλων Ευρωπαϊκών χωρών σε μια γλώσσα ξένη σε αυτούς και όχι στη μητρική τους. Μαθητές με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες θα μπορέσουν να εργαστούν μαζί με μαθητές άλλων χωρών, να κάνουν συγκρίσεις και να διαπιστώσουν τις ευκαιρίες που υπάρχουν στην Ευρώπη. Ενημερωτικά φυλλάδια στη γλώσσα του προγράμματος θα πληροφορούν όλους τους μαθητές για την εξέλιξη του προγράμματος.

1ο Έτος Προγράμματος (1999-2000)  Η πόλη μου
Μουσική
2ο Έτος Προγράμματος (2000-2001)   Eurogame
3o Έτος προγράμματος  (2001-2002)   Living Cost
Τα Νεκροταφεία της    Πάτρας

Στα πλαίσια του 3ου έτους του προγράμματος πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα επίσκεψη 5 μαθητών από το σχολείο  Max-Liebermann Oberschule του Βερολίνου.

Μαζί με τους μαθητές του 2ου Γυμνασίου Πατρών που μετέχουν στο πρόγραμμα επισκέφτηκαν την Αχάϊα Κλάους και την Ιθάκη όπου εργάστηκαν ομαδικά σε ένα συγκεκριμένο αριθμό δραστηριοτήτων.