2014-2015 Γιορτή 25ης Μαρτίου

Ένα ολοκληρωμένο, σύνθετο και άρτια προετοιμασμένο θέμα ανέδειξαν μαθητές και καθηγητές στο 2ο Γυμνάσιο Πατρών της Τριών Ναυάρχων.

Όσοι παρακολούθησαν τη γιορτή για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου, είχαν την ευκαιρία να δουν εξαιρετικό βίντεο με αφετηρία τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Κατόπιν οι μαθητές επικεντρώθηκαν στην αρχή και τη μετέπειτα πορεία της επανάστασης των Ελλήνων. Δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στον αγώνα των γυναικών της εποχής καθώς και  όλη η γιορτή ήταν αφιερωμένη σ? αυτές τις γυναίκες, όπως μαρτυρά και ο ίδιος ο τίτλος της γιορτής, ?Θαυμάζω τες γυναίκες μας και στ? όνομά τους μνέω? (στίχοι του Διονυσίου Σολωμού από τους ?Ελεύθερους Πολιορκημένους?). Ήταν λοιπόν μια  πολύπλευρη αναφορά σε όλες τις ηρωικές εκείνες γυναίκες, Σουλιώτισσες, Ναουσσαίες, Μεσολογγίτισσες, Αρκαδιανές. Η γιορτή διανθίστηκε με δημοτικούς χορούς από τις αντίστοιχες περιοχές και φυσικά με τραγούδια από την εξαιρετική χορωδία του 2ου Γυμνασίου υπό την διεύθυνση της καθηγήτριας κ. Ελένης Σερέτη. Υπεύθυνες καθηγήτριες ήταν οι κυρίες Πέτσα Ε. και Χριστοδούλου Π. καθώς και οι κυρίες Δρίτσου Α. και Σκαρπέντζου Α. για τα σκηνικά της γιορτής.

(Οι φωτογραφίες είναι του Παναγιώτη Μουλίνου)

(Από το pressmedoll.gr)